piątek, 2 listopada 2012

Mięso doskonałe, czyli polędwiczka wieprzowa i najlepsze przepisy.

Przepisy w dalszej części wpisu, zaraz za częścią teoretyczną! ;)

Polędwiczka - część tylnej półtuszy wieprzowej - długi i stosunkowo wąski mięsień wzdłuż grzbietu zwierzęcia, przylegający częściowo do biodrówki, a w tylnej części do schabu. (Nr 8) 
     (Wikipedia)


     Innymi słowy - polędwiczka to kawałek mięśnia biegnącego w tylnej części świni wzdłuż kręgosłupa. Nie jest to jednak zwykłe mięsko. Jej popularność nie bierze się znikąd! Polędwiczka to dobry kawałek miękkiego, soczystego, wyśmienitego mięsa. Gdzie ją kupić i jak przygotować?
   

     Gdzie kupić polędwiczki?

Cena polędwiczek w sklepie mięsnym oscyluje wokół 30zł za kg, choć nieraz bywa, że trzeba za nią zapłacić 35zł/kg. Tutaj na ratunek przychodzi nam jednak... Biedronka. Polędwiczki wieprzowe to jedno z nielicznych mięs, które opłaca się kupić w Biedrze. Dlaczego?

1. Jest hermetycznie zapakowana - w nieuszkodzonym opakowaniu zachowa świeżość aż do daty ważności. Podczas gdy zakupy w mięsnym wymagają nieco wprawy w ocenie mięsa po wyglądzie i zapachu, to opakowanie pozwoli mniej wprawnym mięsożercom cieszyć się w 100% świeżym produktem.

2. Cena, cena, cena! 26,49zł/kg. To dobra, opłacalna dla nas cena!


     Jak przygotować polędwiczki?

     Powinniśmy kierować się takimi zasadami jak przy przygotowaniu innych mięs. Najpierw je myjemy i obieramy z powięzi. Następnie doprawiamy i pozostawiamy na jakiś czas. Wcześniejsze osolenie i zamarynowanie mięsa sprawi, że cała grubość polędwiczki przesiąknie pożądanym aromatem. A więc - do roboty! Oto najlepsze przepisy na polędwiczki, które udało mi się wypróbować!

Polędwiczki wieprzowe (Wikipedia)

1. Polędwiczki naturalne, czyli tak jak lubię najbardziej. 
     Surowe mięso kroimy na plastry grubości około 1,5cm. Doprawiamy solą i pieprzem, przeciskamy przez praskę ząbek czosnku i wsmarowujemy w powierzchnię polędwiczek. Odstawiamy do lodówki na około godzinę, a następnie smażymy na patelni na dużym ogniu. Celowo nie piszę jak długo smażymy, bo każdy i tak lubi inaczej. Ja lubię zarumienione z wierzchu i jeszcze lekko różowe w środku, więc smażę krótko :) Po zdjęciu polędwiczek z patelni możemy wrzucić na rozgrzany po nich olej cebulę krojoną w cienkie plastry, która po chwili smażenia, uzyska niepowtarzalny polędwiczkowy smak.
     Dlaczego przyprawione właśnie tak? Bo w ten sposób nie zmieniamy mocno smaku mięsa. Jest wyraziste, a przy tym czuć naturalny, doskonały smak polędwiczek.
     Przygotowane polędwiczki serwujemy z ziemniakami z wody oraz polędwiczkową cebulką. Dobrze pasują również jabłka smażone na maśle. Polecam!

Aby zobaczyć stronę z przepisem wystarczy kliknąć na obrazek!


2. Polędwiczki duszone z papryką i pieczarkami
ze strony Wielkie Żarcie

3. Polędwiczki wieprzowe w chrupiącej skorupce zamknięte
Polędwiczki wieprzowe w skorupce chrupiącej zamknięte
ze strony mniammniam.com

4. Polędwiczki wieprzowe w sosie gorgonzola
z bloga i-naturalnie

5. Polędwiczki z mozarellą w szynce parmeńskiej
ze świeżą szałwią w delikatnym sosie z octem balsamicznym.
 
z bloga Kwestia Smaku


Reklama


Zapraszam również do zapoznania się ze znakomitymi przepisami na pieczenie, kotlety i gulasze z szynki wieprzowej!
Polecam!

Smacznego!




*Zdjęcia potraw w tym poście pochodzą ze stron, do których są odnośnikami.

16 komentarzy:

  1. No to ja się piszę na polędwiczki naturalne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, z całego serca polecam opcję nr 2. Regularnie do niej wracam.

    OdpowiedzUsuń
  3. najprostsze znaczy najlepsze jak dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  4. Faktycznie,najsmaczniejsze są te proste przepisy...,ja od zawsze robiłam tak,jak w pierwszym przepisie : pokrojone polędwiczki,krótko smazone na ostrym ogniu,potem cebulka i ziemniaczki do tego....,pycha ...

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja polecam przepisy 4,5 są super !!!

    OdpowiedzUsuń
  6. Super wpis ;) dla osoby dopiero poznającej świat potraw z cielęciny prawdziwa skarbnica wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to są polędwiczki WIEPRZOWE a nie cielęcina

      Usuń
  7. Dla mnie opcja nr 4 :) świetnie wychodzą, robię podobne, a same polędwiczki kupuję na befsztyk.pl, maja naprawdę świeżutkie mięso, pakują po rozebraniu i od razu wysyłają :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Smażymy je na oleju czy bez tłuszczu? Jutro mam zamiar wypróbować ten przepis więc pytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na oleju, jest potem napisane.

      Usuń
    2. Najlepiej na maśle klarowanym. Olej do wieprzowiny jest beznadziejny. Już smalec byłby lepszy.

      Usuń
  9. właśnie robię w/g prostego przepisu jak będzie smakować dam znać

    OdpowiedzUsuń
  10. Przeczytałam iż autor lubi polędwiczki lekko zarumienione w środku - ale to jest wieprzowina ! Nie jada jej się na surowo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Doprawdy? A metka cebulowa dostępna do kupienia w praktycznie każdym sklepie - w takich folijkach z metalowymi zaciskami po obu stronach? To przecież wieprzowina całkowicie surowa - i to nie z tak szlachetnej części wieprza jak polędwiczka. Każdy zjada na surowo i jest zdrowy ;) Poza tym (przynajmniej w teorii) mięso które trafia do przemysłu spożywczego jest przebadane weterynaryjnie ;)

      Usuń
  11. Całkowicie się zgadzam. Mięso wieprzowe jest niezwykle smaczne, dobrze, że jest doceniane przez tak wielu Konsumentów. A co do przepisu to polędwiczki wieprzowe to jedne z lepszych dań z wykorzystaniem wieprzowiny. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń